Wpływ witamin na zdrowie. Co musisz wiedzieć

Czy wiesz, jak ważna jest zbilansowana dieta dla sportowców i jakie problemy zdrowotne mogą wystąpić, gdy dieta jest zaniedbywana. Jeśli stosujesz zdrową dietę, prawdopodobnie nie potrzebujesz suplementów. Jeśli jednak dieta nie jest zbilansowana, może być konieczne przyjmowanie kilku suplementów. O tym, które z nich należy przyjmować, należy porozmawiać z lekarzem. Sportowcy potrzebują witaminy D do budowy mocnych kości i naprawy mięśni; potrzebują żelaza do produkcji czerwonych krwinek; potrzebują wapnia, aby zapobiec złamaniom kości; potrzebują witamin z grupy B, aby metabolizować żywność i wytwarzać energię; potrzebują też białka do budowy mięśni. Sportowcy powinni również trzymać się z dala od śmieciowego jedzenia i wysoko przetworzonej żywności, która jest uboga w składniki odżywcze.

Jakie suplementy są niezbędne dla sportowców?

Jeśli stosujesz zdrową dietę, prawdopodobnie nie potrzebujesz suplementów. Jeśli jednak nie stosujesz zbilansowanej diety, może być konieczne przyjmowanie kilku suplementów. O tym, które z nich powinieneś przyjmować, porozmawiaj z lekarzem.

- Białko a wyniki sportowe Białko jest niezbędne do budowy mięśni, które odgrywają ważną rolę w każdej aktywności sportowej, a także do regeneracji organizmu po jej zakończeniu. Suplementy białkowe mogą być przydatne dla sportowców, którzy nie mają czasu, aby co kilka godzin siadać i spożywać pełnowartościowy posiłek. Pomocna jest także regularna suplementacja białkiem po treningu.

- Kreatyna: Dobry punkt wyjścia dla sportowców Kreatyna jest substancją naturalnie występującą w organizmie, która wytwarza energię podczas krótkich, intensywnych ćwiczeń. Występuje także w mięsie i rybach. Suplementy kreatyny są stosowane przez sportowców w celu zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni. Pomocne jest także regularne przyjmowanie suplementu kreatyny po treningu.

Witamina D i wapń: ważne dla regeneracji i zdrowia kości

Witamina D jest ważna dla zdolności organizmu do wykorzystywania wapnia, który jest niezbędny dla zdrowia kości. Wapń jest również ważny dla skurczów mięśni, impulsów nerwowych i krzepnięcia krwi. Jeśli człowiek nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia, jego kości mogą stać się kruche i łatwo pękać.

- Wydajność sportowa Witamina D jest ważna dla wydajności sportowej, jak również dla ogólnego stanu zdrowia. Witamina D jest wytwarzana przez organizm, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Sportowcy, którzy spędzają dużo czasu na treningach w pomieszczeniach zamkniętych, mogą mieć niedobór witaminy D.

- Suplementy witaminy D mogą pomóc w zapobieganiu jej niedoborom.

- Suplementy wapnia są często stosowane przez sportowców w celu zapobiegania lub leczenia ich niedoboru.

- Sportowcy powinni spożywać 1000-1200 miligramów wapnia każdego dnia i 400 j.m. witaminy D.

Witaminy z grupy B: Wspomagają funkcje poznawcze i naprawę mięśni

Wielu sportowców, zwłaszcza tych, którzy stosują dietę wysokobiałkową, cierpi na niedobór witamin z grupy B. W niektórych przypadkach witaminy z grupy B mogą być również wyczerpane podczas przyjmowania leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna. Do witamin z grupy B należą: tiamina (B-1), ryboflawina (B-2), niacyna (B-3), kwas pantotenowy (B-5), witamina B-6, kwas foliowy, witamina B-12 i biotyna. - Wydajność sportowa Witaminy z grupy B są niezbędne dla metabolizmu energetycznego i układu nerwowego. Witaminy z grupy B pomagają w tworzeniu czerwonych krwinek i rozkładaniu węglowodanów, tłuszczów i białek.

- Sportowcy powinni spożywać duże ilości witamin z grupy B w swojej regularnej diecie.

- Przyjmowanie suplementów B-complex może pomóc w zapobieganiu niedoborom.